Czy kota można kąpać i jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie?
Strona główna » Czy kota można kąpać i jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie?

Czy kota można kąpać i jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie?

kąpiel kota

Większość mruczków sama dba o higienę, dlatego kąpiel nie jest im potrzebna. Istnieją jednak sytuacje, w których bywa ona konieczna. Dowiedz się, czy kota można kąpać, poznaj sposób na zrobienie tego szybko i skutecznie, a także sprawdź, jak oswajać mruczka z kąpielami.

Czy kota można kąpać?

Koty to z natury wyjątkowo czyste zwierzaki, które są w stanie doskonale zadbać o własną higienę. Każdy kot wie, że jego futro jest najpiękniejsze na świecie i, że należy o nie dbać, dlatego też tak dużo czasu poświęca jego pielęgnacji (a przynajmniej my uznajemy to za wystarczającą argumentację!). Specyficzna budowa kociego języka, złożonego z tysięcy keratynowych brodawek, umożliwia łatwe i błyskawiczne usuwanie z futra wszelkich nieczystości. To one też sprawiają, że koci język jest tak charakterystycznie szorstki. Z tego powodu myć kota zwykle nie trzeba – świetnie dba o czystość swojego futerka.

Kiedy kota się kąpie?

Skoro natura wyposażyła koty w tak specjalistyczny przyrząd do usuwania nieczystości, to czy można kąpać kota? Po pierwsze trzeba powiedzieć sobie jasno, czym jest taka kąpiel kota. Na pewno nie jest to klasyczna kąpiel z polewaniem go wodą. Bardzo często, zamiast kąpieli kota, możemy się zdecydować np. na przetarcie go wilgotną szmatką i uczesanie gęstym grzebieniem. W jakich okolicznościach może się okazać, że to nie wystarcza? Oto kilka przykładów:

  • bardzo silne zabrudzenia, z którymi mruczek sobie nie poradzi,
  • zabrudzenie sierści substancjami groźnymi dla zdrowia pupila, np. smołą, farbą,
  • podeszły wiek, przez co kot nie jest w stanie sam wyczyścić futerka,
  • znaczna otyłość, w przypadku zwierząt uniemożliwiająca samodzielną toaletę,
  • brak włosa – brak okrywy włosowej u ras takich jak np. sfinks, które potrzebują pielęgnacji z uwagi na wzmożoną produkcję sebum przez skórę,
  • inwazja pasożytów, np. pcheł,
  • choroby skóry takie jak nużyca czy grzybica, które wymagają w ramach terapii kąpania kota w specjalistycznym szamponie,
  • skłonność do powstawania kołtunów – niektóre kosmetyki ułatwiają rozczesywanie i zmniejszają skłonność włosów do plątania się.

Dodatkowo regularnych kąpieli potrzebują również te czworonogi, które uczestniczą w wystawach.

Jak wykąpać kota bez szkody (dla siebie i niego)?

Na początek warto pamiętać, żeby koty, zwłaszcza ras długowłosych czy nagich, przyzwyczajać do kąpieli od pierwszych dni pod naszym dachem. Warto do tego celu przygotować miskę i początkowo nalewać do niej samej ciepłej wody, a następnie zachęcać kota do wejścia, np. za pomocą smakołyku. Najlepiej, aby kąpiel odbywała się w przyjaznej, spokojnej atmosferze. 

Nie zawsze jednak jest to możliwe. Mowa na przykład o kotach, które trafiły do nas jako dorosłe lub zwyczajnie nienawidzą wody i niewiele jest je w stanie przekonać do zmiany zdania. W takim przypadku warto, aby cały proces przebiegał w sposób płynny, bez niepotrzebnych nerwów, ale i wydłużania czasu, który kot spędza mokry. 

Niezbędne narzędzia do kąpieli kota

Do kąpieli kota przydadzą Ci się:

  • miska dostatecznie duża, aby kot się w niej wygodnie zmieścił,
  • mata antypoślizgowa do wnętrza miski – ślizganie się na dnie może zwiększyć u kota poczucie paniki,
  • kosmetyki odpowiednie do pH skóry kota, nie ludzkie, przynajmniej szampon z odżywką,
  • miękki ręcznik z delikatnego materiału do osuszenia włosa,
  • suszarka,
  • narzędzie do wyczesania kota, np. szczotka z naturalnego włosia lub metalowych igieł, grzebień, filcak, jeśli pojawiają się kołtuny.

Zadbaj o właściwe warunki kąpieli i przygotuj wszystkie narzędzia pod ręką. Szampon rozrób wcześniej z wodą według instrukcji na opakowaniu. Przytnij też kotu pazurki, aby przypadkowo nie podrapał Cię w trakcie kąpieli. Woda powinna mieć ok. 38 stopni, warto też mieć obok kubeczek, którym będziemy ją nabierać, aby spłukać kota z piany powstałej z szamponu, a potem wypłukać z okrywy włosowej odżywkę. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie, by kosmetyki nie zostały zlizane przez zwierzaka.

Jak kąpać kota?

Ustaw miskę z wodą o odpowiedniej temperaturze w spokojnym, wolnym od przeciągu miejscu. Kota długowłosego dokładnie rozczesz, aby usunąć kołtuny, a krótkowłosego przeczesz tak, by usunąć jak najwięcej martwego włosa. Ułatwi to kosmetykom dotarcie do skóry. Zmocz dokładnie kocie futro, nałóż na nie rozrobiony szampon i delikatnie masuj. Nie pocieraj zbyt mocno, aby nie zniszczyć włosa; możesz natomiast masować skórę kota rękawicą z wypustkami. Omijaj okolice oczu i uszu. Po kilku minutach spłucz kosmetyk i nałóż odżywkę. Następnie i ją dokładnie usuń z włosa; pozostawiona przy skórze mogłaby ją podrażnić. Odciśnij jednym ręcznikiem nadmiar wody z sierści. Następnie zawiń kota w ręcznik suchy. Jeśli boi się suszarki, zostaw go w ciepłym pomieszczeniu, aby wysechł.

Boisz się kąpać kota w domu? Wybierz groomera!

Kota można kąpać, choć on zwykle nie wyraża zbytniej radości z tego faktu. Czasem jednak kąpiele są niezbędne. Jeśli wiesz, jak kota się kąpie, ale boisz się to robić albo sierść kota jest w złej kondycji, możesz zdecydować się na usługi groomera. Na takie wizyty warto się zdecydować w przypadku długowłosych czy nagich kociąt, które wymagają regularnej pielęgnacji. Opiekun może przyzwyczaić mruczka do wizyty u groomera dokładnie tak samo, jak do wizyt u lekarza weterynarii. Koci fryzjer przy okazji wizyty może czyścić też oczy i uszy kota, a także zadbać o kondycję jego łap i pazurów. Zapisz się już teraz do groomera w swojej okolicy przez hiPets!

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Error validating access token: Session has expired on Monday, 05-Feb-24 08:31:37 PST. The current time is Saturday, 21-Dec-24 04:17:49 PST.

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.