Ile kosztuje kastracja kota? Sprawdź cenę zabiegu w Polsce
Strona główna » Ile kosztuje kastracja kota? Sprawdź cenę zabiegu w Polsce

Ile kosztuje kastracja kota? Sprawdź cenę zabiegu w Polsce

ile kosztuje kastracja kota w polsce

Ile kosztuje kastracja kota? Ten zabieg weterynaryjny jest często wykonywany. Sprawdź, na czym polega i jaka jest cena kastracji kota w Polsce.

Ile kosztuje kastracja kota i jak przebiega zabieg? Sprawdź opis i cenę!

Utarło się przekonanie, że kocury się kastruje, podczas gdy kotki poddaje sterylizacji. Choć takie pojęcia obowiązują w powszechnej komunikacji, prawda wygląda nieco inaczej. Sprawdź, czym jest ten zabieg oraz ile kosztuje kastracja kotów obu płci.

Kastracja kota jest jedną z podstawowych metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Warto dowiedzieć się, na czym u kotów polega ten zabieg i jaki jest jego koszt. Często wydaje się nam, że ceny za rozmaite usługi weterynaryjne są wysokie, tymczasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, co wchodzi w ich koszt.

Kastracja kota – opis zabiegu

Kastracja kotki czy kocura jest zabiegiem ubezpłodnienia trwałego. Tym różni się np. od sterylizacji kotki czy kocura, czyli zabiegu, który – przynajmniej w teorii – ma odwracalne konsekwencje. Kastracja kota jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w narkozie. Zabieg trwa od 15 minut do godziny, zależnie od stopnia skomplikowania (np. przy powikłaniu czy kastracji aborcyjnej).

W przypadku samców kastracja polega na całkowitym usunięciu jąder z worka mosznowego, z jego wycięciem albo zostawieniem. W drugim przypadku szew jest mniejszy, podobnie jak inwazyjność całego zabiegu, a moszna z czasem (do pół roku po operacji) zanika. U kotek z kolei kastracja polega na usunięciu macicy oraz jajników z jajowodami. Wykonuje się cięcie na brzuchu albo boczne, które często jest mniejsze i łatwiej się goi.

Przeczytaj też: Szczepienia dla psów i kotów

Kastracja a sterylizacja

Jak można się domyślić, sterylizacja kota jest zabiegiem często tańszym i wykonywanym w krótszym czasie. O ile jednak kastracja sprawia, że kocur przestaje znaczyć teren moczem, a kotka nie ma rujek, w przypadku sterylizacji takie działanie nie ma miejsca. Wszystko dlatego, że nie następuje żadna zmiana hormonalna –  gonady są nadal na swoim miejscu i produkują hormony płciowe. Sterylizacja polega na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów.

Wysterylizowanie zwierzaka w teorii uniemożliwia mu rozmnażanie, choć w rzadkich przypadkach dochodzi do jego samodzielnego odwrócenia. Kotka po zabiegu sterylizacji nadal może zachorować na ropomacicze. Z kolei u kocura nadal pojawia się ryzyko wystąpienia nowotworów jąder.

Różnica polega też na tym, ile kosztuje sterylizacja, a ile kastracja kota. Koszt sterylizacji kotki, gdy mówimy o podwiązaniu jajowodów, może być niższy. Ten aspekt nie powinien być jednak jedynym wyznacznikiem decydującym o wyborze tego zabiegu.

Jak przygotować kota do kastracji?

Jeśli chcesz wykastrować kota, musisz go odpowiednio do tego przygotować. Lekarz weterynarii zazwyczaj zaleca wizytę przygotowującą do zabiegu. W jej trakcie:

 • weterynarz wykona badania krwi zwierzęcia – kot powinien być na czczo, czyli nie jeść przez ok. 8 godzin przed pobraniem;
 • sprawdzi aktualność odrobaczeń i szczepień;
 • wykona badanie kliniczne;
 • oceni, czy kotka nie jest w ciąży albo nie ma rui;
 • u kotek w permanentnej rui poda leki hormonalne, które ją wyciszą;
 • wykona dodatkowe badania, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. RTG, echo serca.

Jeśli wszystkie wyniki badań wyjdą prawidłowo, kot jest kwalifikowany do zabiegu.

W dniu zabiegu:

 • zwierzę powinno być na czczo przez ok. 6 godzin przed zabiegiem w przypadku kotów dorosłych i ok. 3 godziny w przypadku kociąt, jeśli zjadają mokrą karmę;
 • wodę należy zabrać kotu na minimum godzinę przed wizytą;
 • kota do gabinetu weterynaryjnego trzeba przywieźć w transporterze, najlepiej z kocykiem z domu i podkładem higienicznym.

Ile kosztuje kastracja kota w różnych miastach w Polsce?

Cena kastracji kota zależy od lecznicy weterynaryjnej. Może się wahać w obliczu kilku czynników, takich jak:

 • wieku zwierzęcia;
 • dodatkowych zabiegów i ewentualnych powikłań;
 • czasu trwania zabiegu;
 • rodzaju narkozy;
 • miasta, w którym wykonywany jest zabieg.

Ile kosztuje kastracja kota w Polsce? Cena za kastrację kotki waha się od ok. 300 do nawet 700 zł. Z kolei w przypadku kastrowania kota cena może wynosić od 200 do 350 zł.

Dofinansowanie do kastracji

Wiele gmin oferuje dofinansowanie zabiegów, jednak tylko w konkretnych przypadkach. Dotyczy to zwierząt adoptowanych lub znalezionych i zgłoszonych jako bezdomne. Dodatkowo dofinansowanie obejmuje część lub pełną kwotę zabiegu – za badania krwi lub opiekę pooperacyjną trzeba w większości przypadków zapłacić samodzielnie. W końcu, decydując się na skorzystanie z bonu od gminy czy miasta, nie masz wyboru, jeśli chodzi o gabinet weterynaryjny. Zwykle zniżki są realizowane jedynie w konkretnych lecznicach, które mają podpisane umowy z jednostką administracyjną.

Kastracja kota – co wlicza się w cenę zabiegu?

Zawsze warto zapytać, co wlicza się w koszt kastracji kocura czy kotki. Może to bowiem różnić się w zależności od tego, co oferuje dana lecznica weterynaryjna. Zazwyczaj na to, ile kosztuje kastracja kota, składają się następujące aspekty:

 • podanie sedacji, czyli tzw. głupiego jasia;
 • założenie wenflonu;
 • podanie środka znieczulającego albo narkozy wziewnej – ta druga często jest nieco droższa, ale bezpieczniejsza dla zwierzęcia;
 • podanie płynów, bo zwierzę nie może jeść przez kilka godzin po zabiegu;
 • zabieg kastracji, w trakcie którego koszty obejmują nie tylko czas pracy lekarza weterynarii, ale również osoby asystującej, np. anestezjologa, technika weterynarii, a także koszty narzędzi i podanych leków;
 • zabezpieczenie okulistyczne – aby rogówka zwierzęcia nie wysychała w trakcie zabiegu, nakłada się na nią specjalny żel;
 • szycie;
 • podanie leków, które przyspieszają wybudzenie;
 • podanie niezbędnych antybiotyków lub leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Niektóre lecznice weterynaryjne do kosztów pierwotnego zabiegu doliczają również:

 • koszt wizyty kwalifikującej do kastracji;
 • koszt wizyt w okresie rekonwalescencji, jeśli wykonywane są standardowe procedury;
 • koszt kołnierza i ubranka pooperacyjnego.

Cena kastracji kota a koszty dodatkowe

Ile kosztuje kastracja kota w nagłych przypadkach? Tutaj koszt kastracji rośnie, bo obejmuje zwykle również nagły, nieplanowany zabieg spowodowany zagrożeniem życia lub zdrowia. Dotyczy to zazwyczaj kotek z ropomaciczem czy tak zwanych sterylizacji aborcyjnych. Ile kosztuje sterylizacja kotki w takim przypadku, gdy mówimy o zwyczajowym pojęciu sterylizacji rozumianej w formie kastracji? Cena może dochodzić nawet do 1000 zł.

Warto pamiętać też o kosztach dodatkowych związanych pośrednio z zabiegiem, które musi ponieść opiekun kota. Warto zainwestować w polecany przez lekarza weterynarii środek do dezynfekcji rany – trzeba ją przemywać regularnie, u kotek częściej. Dodatkowo konieczne jest podawanie na początku, w momencie określonym przez lekarza, mokrej karmy, gdy pupil ma już apetyt.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Error validating access token: Session has expired on Monday, 05-Feb-24 08:31:37 PST. The current time is Monday, 17-Jun-24 14:12:32 PDT.

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.