Kalendarz szczepienia psów – o czym warto pamiętać? Jak chronić psa przed chorobami zakaźnymi?
Strona główna » Kalendarz szczepienia psów – o czym warto pamiętać? Jak chronić psa przed chorobami zakaźnymi?

Kalendarz szczepienia psów – o czym warto pamiętać? Jak chronić psa przed chorobami zakaźnymi?

szczepienia psów

Profilaktyka jest bardzo ważna, żeby zachować zdrowie naszych psów i kotów. Jej istotnym punktem są szczepienia. Sprawdź, które szczepienia dla psa i kota są obowiązkowe, jak często je robić i o czym należy pamiętać!

Szczepienie przeciwko wściekliźnie – jedyne obowiązkowe szczepienie psów

Szczepionkę przeciw wściekliźnie należy podawać co roku. Główny Inspektorat Weterynarii mówi o terminie nieprzekraczającym 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Co ważne, jest to wymóg prawny. Jeśli nasz pies nie będzie zaszczepiony i pogryzie się z innym psem, a sprawa zostanie zgłoszona, to pies trafia automatycznie na kwarantannę, a w wyjątkowych sytuacjach może być nawet uśpiony. Skonsultuj ze swoim lekarzem weterynarii, kiedy przeprowadzić takie szczepienia, ustaw coroczne przypomnienia w kalendarzu i zadbaj o bezpieczeństwo swojego psiaka. 

Pierwsze szczepienie psa na wściekliznę wykonujemy nie później niż 30 dni po skończeniu 3. miesiąca życia psa. Do wyjazdu do niektórych krajów trzeba również odczekać od ostatniego szczepienia nawet do 30 dni lub wykonać test na przeciwciała, wymagany na granicy.

Nosówka u psów a szczepienia

Nosówka jest chorobą zakaźną wywoływaną wirus nosówki psów, która cechuje się wysoką śmiertelnością (40-80%). Do zakażenia może dojść m.in. przez kontakt z chorym zwierzęciem. Szczepienie przeciwko nosówce wchodzi w podstawowy cykl szczepień szczeniąt. Pierwszą dawkę podajemy w 6-7 tygodniu życia, drugą w 9-10, trzecią w 12-13. Kolejne dawki wypadają najpierw po pierwszym roku zwierzaka, a potem powtarzamy co 2-3 lata. Najlepiej skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem weterynarii. 

Parwowiroza – dlaczego warto zaszczepić psa?

Podobnie jak w przypadku nosówki, szczepienie na parwowirozę wchodzi w skład podstawowych szczepień szczeniaka. Powtarzamy ją najpierw po pierwszych urodzinach psa, a potem co 2-3 lata. Jest to choroba, która dla szczeniąt poniżej 6. miesiąca życia jest zazwyczaj śmiertelna. Co więcej, nawet dla Twojego psa w starszym wieku czy z dodatkowymi chorobami może być bardzo niebezpieczna. Zawsze wymaga leczenia weterynaryjnego, często związanego m.in. z pobytem w szpitalu czy przetaczaniem krwi.

Choroba Rubartha

Choroba Rubartha jest chorobą zwaną również pod nazwą wirusowego zakaźnego zapalenia wątroby psów. Wywołuje ją adenowirus typu 1, który atakuje zazwyczaj młode psy, zwykle przed 1. rokiem życia. Może mieć przebieg ostry, bardzo niebezpieczny i często śmiertelny, albo przewlekły, trudniejszy również w wykryciu. Szczepienie posiadacze psów powinni powtórzyć u swoich szczeniąt trzy razy w okresie szczenięcym, a potem po 1. roku życia i następnie co 2-3 lata.

Szczepienia dodatkowe a szczepienia podstawowe

Choć na te choroby zazwyczaj szczepienia psów wykonuje się regularnie, nie są to wszystkie możliwości profilaktycznej ochrony zwierząt przed chorobą. Dodatkowymi szczepieniami, które możesz rozważyć, są te przeciwko takim schorzeniom jak:

  • kaszel kennelowy (wirus parainfluenzy),
  • leptospiroza,
  • borelioza,
  • grzybica,
  • herpeswirus.

Wiele z nich może prowadzić do śmierci psa, dlatego warto rozważyć szczepienia przeciw tym jednostkom.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Error validating access token: Session has expired on Monday, 05-Feb-24 08:31:37 PST. The current time is Saturday, 21-Dec-24 06:04:27 PST.

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.